Hasznos

Beszoktatás

A bölcsődei élet megkezdése sok szülőnek és gyermeknek az első olyan élmény, amikor a kicsi az édesanyjától fokozatosan elválva, új közösségbe illeszkedik be. Mindkettőjük életében nagy változás ez. Természetes, hogy minden szülő izgul a gyermekéért, hiszen legféltettebb kincsét készül rábízni valakire, akit még nem is ismer, ezért nem mindegy, hogy milyenek az első benyomások, élmények.
A kicsik beszoktatása a szülők, a gondozónők megbeszélésével, szülői jelenléttel történik.
Az általunk javasolt beszoktatási idő kb. két hét, amit nagyon óvatosan, fokozatosan kell kezdenünk. A kisgyermekeknek és Önöknek is szeretnénk segítséget nyújtani ezzel. Ez az idő le is rövidülhet, de meg is hosszabbodhat, hiszen a beszoktatás főszereplője a kisgyermek, ő diktálja a tempót, az ő igényeihez igazodunk. Ezalatt az idő alatt a gondozónő fokozatosan átveszi a szülőtől a gondozási feladatokat (pelenkázás, etetés, itatás, öltöztetés, altatás, stb.) úgy, hogy közben a bölcsődében töltött időt folyamatosan növelik.

Sok szülő érkezik hozzánk azzal a meggyőződéssel, hogy az ő gyermekük biztosan könnyen be fog szokni a bölcsibe, mert imádja a gyerekeket. Más szülők pedig tele vannak félelemmel, aggodalommal, hogy mi lesz a gyermekükkel nélkülük, mert nagyon “anyás” a kicsi.

Tudnunk kell, hogy a bölcsőde egy teljesen más élethelyzet a kisgyermekek számára, mint amit eddig megszokott. Ott mindig volt számukra valaki, aki ismerős volt (anya, apa, nagyi, testvér, rokon, stb.). Ismerős volt a környezet, mindenképpen volt valami állandó, valami kapaszkodó.
Ezért nagyon fontos, hogy ne sürgessük a beszoktatás folyamatát!

Fontos, hogy pozitívan álljanak a bölcsődéhez, mert a kisgyermek a lelkével lát és érez! Amennyiben a gyermek bizonytalanságot érez a szülőn, sokkal nehezebb elnyerni a bizalmát.
Önök úgy tudnak legjobban a segítségünkre lenni ebben a folyamatban, ha nem mutatnak félelmet az új iránt, hisznek gondozónőjük szakértelmében, s ha bizonytalanok, félelmeik vannak, azt megbeszélik velünk.
A másik fontos dolog, hogy ne erőltessék rögtön az első találkozáskor gyermekükre a gondozónőt, hanem Önök játszanak még együtt a gyermekükkel úgy, ahogy otthon szoktak. A gondozónő ilyenkor a háttérből figyel, ellesi azokat a kialakult szokásokat, amelyeket a szülő alkalmaz a gondozás és a játék során. A gondozónő tudni fogja, mikor léphet be ebbe az intim szférába, mikor nem lesz tolakodó.

Közös sikerünkhöz figyelmükbe ajánlanánk még pár dolgot:


A kisgyermek biztonságérzetéhez elengedhetetlen a pontosság és a rendszeresség, amivel a környezetében és az időben tájékozódni képes. Próbáljanak mindig azonos időben érkezni reggel és délután is amikor hazaviszik gyermeküket.


Nagy segítséget jelenthet, ha gyermeküknek hoznak valamilyen kedves tárgyat (plüss állat, textil pelenka, stb.) otthonról, amihez ragaszkodik, ami szükséges a megnyugváshoz, az alváshoz.
Természetes, ha kezdetben kevesebbet eszik, nem kell aggódniuk emiatt. Amikor érzelmileg stabilizálódik állapota, az étkezés is normalizálódni fog. Sőt, ha gyermekük eddig válogatós volt, ahogy figyelik társaikat, utánozzák egymást, Önök tapasztalni fogják a pozitív változást.


Tudjuk, hogy az elválás nehéz, de kérjük, hogy az első szeretetteljes búcsúzások legyenek rövidek és határozottak.

Nekünk kisgyermeknevelőknek is az a célunk, hogy a mindennapjaink a kicsikkel derűs, jó hangulatban teljenek. Megértjük és átérezzük aggodalmukat, tudjuk, hogy ez nehéz és tisztában vagyunk vele, hogy legdrágább kincsüket bízzák ránk. Ehhez nagy bizalom kell, amit előre is köszönünk!